Board of Directors

DATUK AMAR HAJI AHMAD TARMIZI BIN HAJI SULAIMAN

A Malaysian citizen, aged 57, was appointed as the Non-Independent Non-Executive Director on 10 August 2017 and was subsequently redesignated as an Independent Director on 26 July 2018. He holds a Master of Business Administration (Finance) and also a Bachelor of Science (Business Administration), United States of America.

He started his career in Interfinance Berhad, Kuching in 1983 as a Credit Administrative Assistant. He joined Arab-Malaysian Merchant Bank Berhad, Kuala Lumpur as an Investment Manager from 1987 to 1992. He was an Investment Manager in American International Assurance Co. Ltd. Kuala Lumpur from 1992 to 1993 and a Chief Executive Officer in Amanah Saham Sarawak Berhad from 1993 to 2002. He was a Deputy State Financial Secretary from 2002 to 2004 and is currently the State Financial Secretary since 2004.

He is not related to any director and/or substantial shareholder of SOPB and does not have any conflict of interest with SOPB. He and Ms Hasmawati Binti Sapawi (alternate director to Datuk Amar Haji Ahmad Tarmizi Bin Haji Sulaiman) have collectively attended four out of the five Board Meetings held during the financial year ended 31 December 2019. He has not been convicted of any offence within the past 5 years and has not been imposed with any public sanction or penalty by the relevant regulatory bodies during the financial year.

 

HASMAWATI BINTI SAPAWI

Alternate Director to Datuk Amar Haji Ahmad Tarmizi Bin Haji Sulaiman

A Malaysian citizen, aged 52, was appointed to the Board of SOPB as an Alternate Director to Datuk Amar Haji Ahmad Tarmizi Bin Haji Sulaiman on 27 November 2017. She holds a Bachelor of Arts (Hons, Economics), Canada, a Master of Business Administration, Australia and a Master of Environmental Management (Development Planning), Malaysia. She started her career as an Economist in Investment Division at Land Custody & Development Authority (LCDA) from November 1992 to December 2005 before serving the State Financial Secretary’s Office (SFSO) on a secondment basis until December 2007. Subsequently, she was employed on a permanent basis with SFSO. Presently, she is holding the post of the Director of Corporate Services & Investment Division at SFSO since April 2008, handling corporate finance and investment activities. Ms. Hasmawati was a Non-Executive Director in Sarawak Plantation Berhad, appointed on 25 November 2011 and also a Non-Executive Director (Independent) in Amanah Saham Sarawak Berhad, appointed on 31 October 2017.

She is not related to any director and/or substantial shareholder of SOPB and does not have any conflict of interest with SOPB. She has not been convicted of any offence within the past 5 years and has not been imposed with any public sanction or penalty by the relevant regulatory bodies during the financial year.

 

MONALIZA BINTI ZAIDEL

A Malaysian citizen, aged 56, was appointed to the Board of SOPB as an Non Executive Director on 26 July 2018. She serves as a member of the Remuneration Committee and Investment Committee. She holds a Bachelor of Science in Electrical Engineering from the University of Bridgeport, Connecticut, USA, a Master of Science In Information Systems and Technology at City University, London and a Corporate Masters in Business Administration (CMBA) at Ohio University, Ohio, USA.

She started her career as an Electrical Engineer at JKR Sarawak from August 1986 to March 2001. She was seconded to Sarawak Incorporated Sdn. Bhd. as a Manager of Facilities Management Services from March 2001 to September 2005. She was promoted as Senior Electrical Engineer at JKR Sarawak from October 2005 to 25 March 2007. She was seconded to LCDA Holdings Sdn. Bhd. From 26 March 2007 until October 2009 as a Senior Manager of Property Management Division,to Jabatan Ketua Menteri (JKM) from November 2010 until 01 May 2012 as a Deputy Director in Innovation Unit and to LCDA Holdings Sdn. Bhd. from 2 May 2012 to September 2016 as a Senior Manager of Property And Engineering Division. She was the Deputy Chief Executive Officer (Property Sector) of LCDA Holdings Sdn Bhd since 1st April 2017 until early of January 2020. She was promoted as Chief Executive Officer and Director of LCDA Holdings Sdn Bhd and Acting General Manager of Land Custody and Development Authority on 01 January 2020.

She is not related to any director and/or substantial shareholder of SOPB and does not have any conflict of interest with SOPB. She has attended attended four out of five Board Meetings held during the financial year ended 31 December 2019. She has not been convicted of any offence within the past 5 years and has not been imposed with any public sanction or penalty by the relevant regulatory bodies during the financial year.

 

Pages: 1 2 3 4 5