Board of Directors

MONALIZA BINTI ZAIDEL

A Malaysian citizen, aged 58, was appointed to the Board of SOPB as a Non-Executive Director on 26 July 2018. She serves as a member of the Remuneration Committee and Investment Committee. She holds a Bachelor of Science in Electrical Engineering from the University of Bridgeport, Connecticut, USA, a Master of Science In Information Systems and Technology at City University, London and a Corporate Masters in Business Administration (CMBA) at Ohio University, Ohio, USA.

She started her career as an Electrical Engineer at JKR Sarawak from August 1986 to March 2001. She was seconded to Sarawak Incorporated Sdn. Bhd. as a Manager of Facilities Management Services from March 2001 to September 2005. She was promoted as Senior Electrical Engineer at JKR Sarawak in October 2005. She was seconded to LCDA Holdings Sdn. Bhd. from 26 March 2007 until October 2009 as a Senior Manager of Property Management Division, to Jabatan Ketua Menteri (JKM) from November 2010 until 1 May 2012 as a Deputy Director in Innovation Unit and to LCDA Holdings Sdn. Bhd. from 2 May 2012 to September 2016 as a Senior Manager of Property And Engineering Division. She was the Deputy Chief Executive Officer (Property Sector) of LCDA Holdings Sdn Bhd from April 2017 to 31 December 2019. She was promoted as Chief Executive Officer and Director of LCDA Holdings Sdn Bhd and Acting General Manager of Land Custody and Development Authority on 01 January 2020. She is currently holding the post of General Manager of Land Custody and Development Authority since 1 October 2021.

She is a person connected by virtue of employment in LCDA Holdings Sdn. Bhd., a substantial shareholder of SOPB and does not have any conflict of interest with SOPB. She has attended all five Board Meetings held during the financial year ended 31 December 2021. She has not been convicted of any offence within the past 5 years and has not been imposed with any public sanction or penalty by the relevant regulatory bodies during the financial year.

 

KAMRI BIN RAMLEE

A Malaysian citizen, aged 62, was appointed as a Non-Independent Non-Executive Director on 1 April 2011. He holds a degree in LLB (Hons) from University Malaya and also a Master of Business Administration from University Kebangsaan Malaysia. He joined the Land Custody and Development Authority (LCDA) since 1989. He is currently the Senior Manager, Legal & Secretarial Division of LCDA Holdings Sdn Bhd since 2007. Prior to this, he worked as a legal officer with a government agency and a credit officer with a commercial bank in Kuala Lumpur. He is a person connected by virtue of employment in LCDA Holdings Sdn Bhd, a substantial shareholder of SOPB and does not have any conflict of interest with SOPB.

He has attended all five Board Meetings held during the financial year ended 31 December 2021. He has not been convicted of any offence within the past 5 years and has not been imposed with any public sanction or penalty by the relevant regulatory bodies during the financial year.

 

Pages: 1 2 3 4 5 6